ÖVRIGT / Speglar / Spegel 5897508
*
nr 589 7508
Spegel
Gustaviansk stil, höjd: 90
Utrop:
1.000 kr
Såld:
1.400 kr
Sista tid för bud online:
måndag 29 juni 2009
kl 18:08:37
- Budhistorik
Tid
Kund
Bud
27/6 15:11:01
1
1.000 kr
28/6 14:57:18
2
1.100 kr
29/6 14:01:45
2
1.300 kr
29/6 18:03:37
3
Vinnande bud
29/6 18:06:27
3
justering av budtak
- Specialauktion
- Läs mer...
Den Gustavianska stilen
Svensk nyklassicism som fått sitt namn efter Gustav III då stilen i huvudsak inföll under hans regeringstid 1771-1792.
Pigtittare
Pigtittaren kallas ibland också lådspegel eller pigtrymå.
Spegeltypen förekom både under 1700- och 1800-talet och var kanske mest vanlig är under 1800-talets andra hälft.
- Andra sökte även efter
Liknande föremål: gustaviansk stil gustavianska gustavianskt spegel speglar
-
6025 Spegel
+ konsol. Höjd: 134+ 68
Auktionen avslutas
om en vecka
13 maj kl 19:28
-
1028 Spegel
+ konsolbord, Empire. Höjd: 170+ 62, bredd: 82-84 cm
Auktionen avslutas
om en vecka
13 maj kl 20:32
-
6098 Spegel
1900-tal, ram i teak. Bredd: 45 cm, höjd: 97 cm
Auktionen avslutas
om en vecka
13 maj kl 20:38
-
6122 Spegel
1900-tal, ram i valnöt, 110x55 cm
Aktuellt bud: 100 kr
Auktionen avslutas
om en vecka
13 maj kl 18:20
-
7129 Spegel
1940-/50-tal, Rotting, yttermått inklusive ram: 57..//
Auktionen avslutas
om en vecka
13 maj kl 19:43
-
7095 Spegellampetter
ett par, Trä. Höjd: 31 cm
Auktionen avslutas
om en vecka
13 maj kl 19:28
*
Spegel
nr 589 7508
Spegel
Gustaviansk stil, höjd: 90
Utrop: | 1.000 kr |
---|---|
Såld: | 1.400 kr |
Sista tid för bud online: |
måndag 29 juni 2009 |
- Budhistorik
Tid | Kund | Bud |
---|---|---|
27/6 15:11:01 | 1 | 1.000 kr |
28/6 14:57:18 | 2 | 1.100 kr |
29/6 14:01:45 | 2 | 1.300 kr |
29/6 18:03:37 | 3 | Vinnande bud |
29/6 18:06:27 | 3 | justering av budtak |
- Specialauktion
- Läs mer...
Den Gustavianska stilen
Svensk nyklassicism som fått sitt namn efter Gustav III då stilen i huvudsak inföll under hans regeringstid 1771-1792.
Pigtittare
Pigtittaren kallas ibland också lådspegel eller pigtrymå. Spegeltypen förekom både under 1700- och 1800-talet och var kanske mest vanlig är under 1800-talets andra hälft.
Svensk nyklassicism som fått sitt namn efter Gustav III då stilen i huvudsak inföll under hans regeringstid 1771-1792.
Pigtittare
Pigtittaren kallas ibland också lådspegel eller pigtrymå. Spegeltypen förekom både under 1700- och 1800-talet och var kanske mest vanlig är under 1800-talets andra hälft.
- Andra sökte även efter
Liknande föremål: gustaviansk stil gustavianska gustavianskt spegel speglar
-
6025 Spegel
+ konsol. Höjd: 134+ 68
Auktionen avslutas
om en vecka
13 maj kl 19:28 -
1028 Spegel
+ konsolbord, Empire. Höjd: 170+ 62, bredd: 82-84 cm
Auktionen avslutas
om en vecka
13 maj kl 20:32 -
6098 Spegel
1900-tal, ram i teak. Bredd: 45 cm, höjd: 97 cm
Auktionen avslutas
om en vecka
13 maj kl 20:38
-
6122 Spegel
1900-tal, ram i valnöt, 110x55 cm
Aktuellt bud: 100 kr
Auktionen avslutas
om en vecka
13 maj kl 18:20 -
7129 Spegel
1940-/50-tal, Rotting, yttermått inklusive ram: 57..//
Auktionen avslutas
om en vecka
13 maj kl 19:43 -
7095 Spegellampetter
ett par, Trä. Höjd: 31 cm
Auktionen avslutas
om en vecka
13 maj kl 19:28